Jaunumi

Par Mums

Ietaupīt uz skolotāju darba algas rēķina? Pavisam vienkārši!

Vēl nesen visi republikas plašsaziņas līdzekļi pilnā balsī vēstīja par to, cik labi klāsies skolotājiem pēc pedagogu likmju apmaksas celšanas. Lielākajai daļai mūsu valsts iedzīvotāju radās iespaids, ka tagad izglītības jomas darbinieki saņems gandrīz vai tūkstoti eiro uz rokām un, tātad, labāk strādās, priecējot vecākus, valsti un, protams, arī sevi pašus. Iespējams, kāds arī nopriecājās, taču nebūt ne visi. Daži pedagogi sajuta, ka viltīgie ierēdņi viņus atkal aptinuši ap pirkstu.

 

Es esmu saistīta ar pirmsskolas bērnu izglītību, tādēļ vēlētos pastāstīt par situāciju ar bērnudārziem Rēzeknē.

 

Mūsu „gudrā” valdība deva pašvaldībām izvēles brīvību skolotāju likmes celšanā: no 1.septembra pacelt to līdz 560 vai līdz 620 eiro. Rēzeknes dome nolēma parādīt, cik augstu tā vērtē pedagogus un izvēlējās maksimums – 620 eiro par pedagoga likmi. Par to lepni pavēstīja vietējās avīzes – lūk, uz ko mūsējie spējīgi!

 

Tajā pat laikā neviens nepamanījās atzīmēt tādu „sīkumu: kā vienas skolotāja likmes samazināšana katrā pirmsskolas iestādē. Tas nozīmē, ka vai nu jāizliek uz ielas viens pedagogs no katra bērnudārza, vai arī jāsadala likmes tādā veidā, lai viesiem nāktos strādāt uz 0,9 likmes, saņemot 558 eiro pirms nodokļu atskaitīšanas. Vēl sliktākā situācijā nonāca priekšmetu pasniedzēji: sporta, mūzikas skolotāji utt. – viņiem likmes samazinājās līdz 0,75. Turklāt tika palielināts stundu skaits nedēļā - no 30 līdz 40. Un tagad – dažas vienkāršas aritmētiskas darbības: aprēķināsim, par kādu summu pēc darba algu palielināšanas kļuva „bagātāki” skolotāji pieaugot darba intensitātei.
Pirms tam par 30 stundu likmi mēs pelnījām pirms nodokļu nomaksas 420 eiro (uz rokām - 306,69 eiro). Tagad, strādājot 40 stundas, pilnu likmi - 620 eiro, uz rokām būtu jāsaņem 444,52 eiro.

 

Taču par 40 stundām, strādājot 0,9 likmes, mēs saņēmām 558 eiro (uz rokām - 401,80 eiro).Starpība, kā redzam, ir būtiska, turklāt ir palielinājies darba ilgums. Ja aprēķina stundas apmaksu pirms un pēc pedagogu algu palielināšanas, redzēsim, ka REĀLI darba alga pieauga aptuveni par 15 eiro.

 

Ir vēl viens būtisks aspekts, kuru vērts pieminēt.

 

MK noteikumos teikts, ka 40 stundu darba nedēļā jābūt 36 kontaktstundām (proti, tiešā darba ar bērniem),vēl 4 stundas pedagogiem atvēlētas tam, lai sagatavotos nodarbībām. Taču tālāk tiek precizēts, ka katra valdība var pēc saviem ieskatiem noteikt kontaktstundu skaitu . Un atkal mūsu Rēzeknes dome, ilgi nedomājot, visu noteica pēc maksimuma: atvēlēja pedagogu darbam 40 kontaktstundas, izliekot aiz iekavām laiku, kas domāts tam, lai sagatavotos darbam ar bērniem. Tādējādi, nostrādājot 8 stundu darba dienu, pedagogam, pārnākot mājās, ir jāgatavojas nodarbībām uz brīvprātīga pamata, proti, bez maksas.

 

Vārdu sakot, mūsu lieliskie deputāti un ierēdņi, skaļi kliedzot par rūpēm un cieņu, kārtējo reizi piekrāpa arī mūs, banāli ietaupot uz pedagogiem ,un sabiedrību kopumā, radot tai kārtējo ilūziju par izglītības jomas darbinieku prāvajām darba algām.

 

Ļoti ceru, ka nākamajās vēlēšanās cilvēki nebalsos par pazīstamiem deputātu kandidātu uzvārdiem. Bail iedomāties, ka nākamajā septembrī viņi kā uzvarētāji ziņos par kārtējo darba algu palielināšanu, teiksim, līdz 670 eiro par likmi, un pie reizes samazinās vēl kādu likmi bērnudārzā.

 

Jeļena Ivanova

Rīcības Partija
Aizvērt
Aizvērt