Jaunumi

Par Mums

Korupcija aizsegā

Par pirmajām bruņojuma piegādēm no NATO valstīm uz Latviju mēs jau rakstījām, paužot viedokli par to, ka „militārie lūžņi” ierodas mūsu valstī nevis tādēļ, lai nodrošināti aizsardzību pret austrumu „agresoru”, bet gan, lai iebiedētu vietējos iedzīvotājus, ja nu viņi pēkšņi nolems paust neapmierinātību ar valdību. Nu ir pienācis laiks parunāt arī par citu „pārbruņošanās” aspektu – korupciju, kuras fakti ir tik ļoti asīm redzami, ka tos vairs nav iespējams slēpt no sabiedrības.

 

Kliegdami par „Krievijas draudiem”, mūsu drosmīgie kareivji un mūsu rietumu partneri pilnā sparā zāģē budžetu, ne citādi kā ar bruņoto spēku pavēlniecības komandiera svētību, Zemessardze ir apgādāta ar šaušanai nederīgām patronām, kuras nevis šauj, bet gan „šņāc” un iestrēgst stobros. Nekvalitatīvās munīcijas piegādātājs - kāda Slovēnijas sabiedrība. Kā ziņo Latvijas NBS komandieris, puses meklē zināmu kompromisu, taču ne fakts, ka nonāks līdz tam. Agrāk notikusī „neveiksme” visādā ziņā ar sapieru lāpstiņām, kuras pavasarī saņēma tā pati Zemessardze, ir kārtējais tā apliecinājums. Visiem vēl ir atmiņā, ka mācību laikā zemessargiem bija jāierokas, taču 14 no 30 lāpstiņām salūza uzreiz, bet pārējās – pēc kārtas. Nederīgos rīkus „Krievijas agresijas” atvairīšanai mūsu drošsirdīgajiem aizstāvjiem piegādāja firma «Zommers». Kā tika sodīta firma, kura piegādāja acīm redzamu brāķi, kādēļ piegāžu konkursā uzvarēja tieši tā, kurš tagad to aizstās un par kādu cenu tiks iepirktas jaunas lāpstiņas un citi aizsardzības līdzekļi mūsu armijas ekipējumam – NBS pārstāvji atbildi uz šiem jautājumiem sabiedrībai neatklāj. Tas ir vairāk nekā dīvaini, jo no Latvijas nodokļu maksātāju kabatas aizsardzībai plāno izvilkt vairāk nekā divus simtus dzīvo miljonu, nevis virtuālo eiro, kurus varētu lietderīgi izlietot skolotāju darba algai, medicīnai, pensijām. Taču mūsu deputāti un ministri acīmredzot to uzskatu par budžeta līdzekļu tukšu izšķiešanu. Cita lieta bruņojums, uz kura rēķina, starp citu, var arī nopelnīt. Tiesa, ne visā. Piemēram, Lielbritānijai izdevās, gūstot labumu sev, pakratīt trūcīgo draudzeni NATO ietvaros.

 

2014.gada rudenī Lielbritānija un Latvija parakstīja kontraktu par 1230 kāpurķēžu CVRT bruņutransportieru piegādi. Pirkuma summa bija 48,1 milj.eiro. Apvienotā Karaliste ne tikai palīdzēja Baltijas sabiedrotajiem, bet arī krietni ietaupīja uz dārgās utilizācijas rēķina, ar anglosakšiem piemītošo tiešumu darījumu komentēja Lielbritānijas aizsardzības ministrs M.Felons. Atbilstoši Lielbritānijas normatīviem, tehnikas bija jānoraksta līdz 2020.gadam. Savukārt Latvijas kājnieku bruņutehnikas apbruņojuma vērtība rezultātā pieauga līdz 249,5 milj.eiro – piecas reizes!

 

Kā ziņo LR Aizsardzības ministrijas pārstāvis, papildus tiek iegādāti sakaru līdzekļi, uguns vadības ierīces un prettanku ieroči. Sanāk, ka 123 kara tehnikas vienības maksā aptuveni 108 miljonus eiro. Pārējā summa – vairāk nekā 149 miljoni tiks izlietoti tehniskajai apkopei, munīcijai, personāla apmācībai, simulatoru iegādei un jaunas šķēršļu joslas izveidošanai Ādažos. Ne citādi kā munīcija un stimulatori būs izgatavoti no dārgmetāliem ar briljantu rotājumu. Galu galā, ar ko Latvija ir sliktāka par Lietuvu, kur armijnieki pasūtīja galda piederumus kareivju ēdnīcām par cenu, kādu maksā galda piederumi glaunos Eiropas restorānos. Lietuvas Aizsardzības ministrijas „zelta” virtuves piederumi tika iegādāti no maz pazīstamās firmas „Nota Bene”. Kad skandāls nonāca līdz valsts prezidentei, D.Gribauskaite paziņoja, ka tā ir „klaja Lietuvas iedzīvotāju apzagšana”. Lietuvas militārpersonas mēģināja atdot traukus firmai, taču pārdevējs paņēma tikai karotes 4 tūkst. eiro vērtībā. Lauzt 2014.gadā parakstīto līgumu kompānija atteicās.

 

Jāpiebilst, ka apsviedīgā firma „Nota Bene” paguva atzīmēties arī pie mums Latvijā, kur uzvarēja konkursā par velkoņa piegādi NBS lidmašīnām gandrīz 200 tūkst. eiro vērtībā. Taču tādi fakti paiet secen valsts vadības uzmanībai.
Jāpiebilst, ka aizsardzības ministrs R.Bergmanis uzdeva NBS sagatavot piedāvājumus kontraktnieku skaita palielināšanai līdz 6 tūkstošiem, zemessargu – līdz 8 tūkstošiem, rezervistu – līdz 3 tūkstošiem līdz 2018.gadam. Ministrs paziņoja arī par nepieciešamību palielināt Latvijas militārpersonu kontingentu Rietumāfrikā.

 

Spriežot pēc tā, ka mūsu prezidents R.Vējonis pagaidām nekādi nereaģē uz NBS un Aizsardzības ministrijas pārgalvīgajiem tēriņiem, Latvijas varas iestādes ir visnotaļ apmierinātas art visu notiekošo. Toties pēkšņi aktivizējušies mūžīgie opozicionāri no „Saskaņas”. Deputāts A.Elksniņš sastādījis veselu sarakstu, norādot uz militārpersonu šaubīgajiem iepirkumiem. Jāvaicā, kas ir noticis šodien, ja līdz šim šī partija publiski neprotestēja nedz pret tēriņu palielināšanu militārajam budžetam, nedz pret Latvijas karavīru piedalīšanos NATO operācijās, nedz pret mūsu valsts iesaistīšanu NATO, nedz pret histērijas par „draudiem no austrumiem” kurināšanu? Var pieņemt, ka, iespējams, „Saskaņa” ir tikusi ierobežota materiālajā ziņā, vai arī „opozicionāri” jau uzsākuši vēlēšanu kampaņu. Tādēļ arī jāatgādina par sevi, stādoties priekšā kā Latvijas vienkāršo iedzīvotāju aizstāvjiem, lai atkal ieņemtu mīkstos krēslus opozicionāriem, kuri ne par ko neatbild. Un atkal jābalso „kā pienākas” par nodokļu palielināšanu, par bēgļu uzņemšanu, par darba algas palielināšanu deputātiem un ierēdņiem utt.

 

Acīmredzot šie vadības un opozicionāru „manevri” tikai kaitē valstij un visai tautai. Galvenais jautājums – kādēļ Latvijai vispār ir jābūt NATO? Kādēļ mūsu karavīriem jāriskē ar dzīvību «Afganistānā, Irākā, Rietumāfrikā un vēl kaut kur, kur ASV vēlēsies virzīt savu raķešu un bumbu demokrātiju? Visiem saprātīgi domājošiem Latvijas iedzīvotājiem ir skaidrs, ka Latvijai nevar būt nekādu militāro interešu citos planētas kontinentos. Mums nav vajadzīgi daudzu miljonu tēriņi militarizēto metāllūžņu iegādei un piefrontes zona pie Krievijas robežas. Mums ir vajadzīga valsts ar normālu dzīves līmeni cilvēkiem, ar pienācīgām darba algām un pensijām, tāda valsts, kurai ir draudzīgas attiecības ar kaimiņiem un kura saglabā neitralitāti. Par tādu Latviju cīnās Rīcības partija – rīcības un saprāta partija. Ja jūs atbalstāt mūsu nostāju, pievienojieties Eiropas eiroskeptiķiem. Mums ir jāglābj Latvija.

 

Igors Bēniņš

Rīcības Partija
Aizvērt
Aizvērt