Jaunumi

Par Mums

Turcijas gambīts ES

Pērnā gada decembrī un šīgada sākumā, kad ES valstis burtiski piedzīvoja bēgļu pieplūduma devīto vilni, kļuva skaidrs, ka Latvijai neizdosies izvairīties no afgāņu, irākiešu, sīriešu uzņemšanas. Gribi vai negribi, bet nāksies vien meklēt resursus šo cilvēku izvietošanai, uzturēšanai un uzturēšanai vietējā vidē.

Naudas tam būs nepieciešams daudz. Tika aplēsts, ka mūsu valsts izdevumi var veidot gandrīz 15 miljonus euro. 6,26 miljoniem euro no šīs summas jāienāk no ES fondiem, bet pārējiem, tas ir gandrīz 9 miljoniem, jāpiešķir no valsts budžeta. Un nospļauties ES ierēdņiem, ka mums nav naudas medicīnai, skolotāju algām un normāliem bērnu pabalstiem. Briseles ierēdņi izlēma, ka bēgļi ir svarīgāki.

Taču tagad noskaidrojas, ka pat ne bēgļi ir svarīgākie, bet gan Turcija.

Ne tik sen tās prezidents Redžeps Erdogāns, uzņemot pie sevis kancleri Angelu Merkeli, kas attraucās pie viņa ar vizīti, samērā nedivdomīgi lika saprast, ka tieši viņš glabā to zelta atslēdziņu, ar kuru var aizslēgt ES durvis bēgļiem, un var pretēji atvērt tās vēl plašāk. Lai sakārtotu jautājumus par nelegālajiem migrantiem, Erdogāns pieprasīja tādu nieku vien: paātrināt Turcijas iestāšanos ES. Taču pirmajam solim no Eiropas Savienības puses jābūt bezvīzu režīmam Turcijas pilsoņiem un solīdas naudas kompensācijas piešķiršanai par to, ka Ankara atgriezīs nelegālos migrantus, kas mēģina iekļūt ES pa jūru, savā teritorijā. Un tad jau legāli pārvirzīt reģistrētos Sīrijas bēgļus uz Eiropu.

Principā Erdogāns nedod nekādas garantijas, ka Turcija tērēs Eiropas nodokļu maksātāju piešķirto naudu (un pirmā iemaksa ir jau 3 miljardi euro) tieši bēgļiem, nevis ielāpu lāpīšanai personīgajā budžetā, un nedomā arī tās dot.

Viņa uzvedību un pozīciju Francijas Nacionālās frontes līdere Marina Le Pena jau nosauca par patiesu šantāžu attiecībā uz ES valstīm. Politiķe uzskata, ka Eiropas Savienībai pašai „jāpārtver kuģus ar migrantiem un jānosūta šos cilvēkus atpakaļ, nevis jādod tiem pajumti Eiropas teritorijā”.

Tieši šādu iniciatīvu mūsu partija arī izvirzīja vēl pērnā gada augustā, kad mēs bijām pirmie visu Latvijas politisko spēku vidū un sarīkojām piketu pie Saeimas pret nelegālo bēgļu no Austrumu valstīm uzņemšanas nepārdomāto politiku. Tiesa, mēs uzskatām, ka galvenā atbildība gulstas uz ASV pleciem, kuras dēļ bombardēja Irāku, Līviju, laida gaisā miermīlīgo dzīvi citās musulmaņu valstīs. Tāpēc mēs piedāvājām pārsūtīt bēgļu plūsmu pāri okeānam.

Kā parāda pašreizējie notikumi, Rīcības partijai izrādījās taisnība. Taču, protams, mūs nesadzirdēja. Valdošās koalīcijas politiķiem vienkāršāk atkal iebāzt roku Latvijas nodokļu maksātāju kabatā, lai sagrabinātu Erdogānam deviņus miljonus euro, nevis padomāt par mūsu valsts iedzīvotāju dzīves uzlabošanu.

Igors Meļņikovs

Rīcības Partija
Aizvērt
Aizvērt